VTEM skitter
VTEM skitter
VTEM skitter

Na lekcji historii sztuki,  w ramach zajęć praktycznych, robiliśmy lampiony z dyni. Omawialiśmy miejsca kultu zmarłych na przestrzeni wieków -  Stone Henge,  grobowce starożytnych Egipcjan czy cmentarze różnych religii jak prawosławne czy katolickie. 

Czy wiecie skąd pochodzi popularne Halloween?

Halloween to czas świętowania i kultywowania przesądów. Jesień i zima, obfitość i niedostatek, życie i śmierć. Przypuszcza się, że Halloween pochodzi od starożytnego celtyckiego święta Samhain, kiedy to ludzie rozpalali ogniska i nosili przebrania, aby odpędzić duchy. W VIII wieku papież Grzegorz III wyznaczył dzień 1 listopada jako dzień oddania pamięci wszystkim świętym i męczennikom. Tak powstał Dzień Wszystkich Świętych.

Dzień Zaduszny natomiast, obchodzony był bardzo podobnie do Samhain, z dużymi ogniskami, paradami i ubieraniem się w stroje świętych, aniołów i diabłów. Uroczystość Wszystkich Świętych była także nazywana „All-Hallows” lub „All-Hallowmas”, a noc przed nim, tradycyjnie noc Samhain, zaczęła być nazywana All-Hallows’ Eve i w końcu, Halloween.¹

¹http://pomijane.pl/skad-sie-wzielo-swieto-halloween/