Egzamin maturalny
- w części ustnej - egzaminy, dla których nie określa się poziomu, z następujących przedmiotów: 1. J. polski 2. J. obcy nowożytny spośród podanych:angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego
- w części pisemnej - egzaminy na poziomie podstawowym z następujących przedmiotów: 1. J. polski 2. Matematyka 3. J. obcy nowożytny(ten sam, który zdaje w części ustnej)
- w części pisemnej - jeden egzamin z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wyboru dokonuje spośród następujących przedmiotów: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński,język obcy nowożytny(spośród podanych wyżej),j.polski, matematyka, WOS.
Informacje dla absolwentów z roku szkolnego 2014 / 2015 deklarujących ponowne przystąpienie do egzaminu:
1. Absolwent, który nie zdał egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych w części ustnej lub pisemnej może przystąpić ponownie do egzaminu, w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu - zdaje egzamin zgodnie z przepisami, jakie obowiązywał w roku w którym zdawał pierwszy raz.
2. Absolwent, który nie przystąpił do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej może przystąpić ponownie do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego, w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu - zdaje egzamin zgodnie z przepisami, jakie obowiązują w roku w którym zdaje ten egzamin .
3. Po upływie 5 lat od daty pierwszego przystąpienia, absolwent przystępuje do egzaminu maturalnego w pełnym zakresie - zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku, w którym ponownie przystępuje.
DEKLARACJE MATURALNE
1. Uczeń, który zamierza przystąpić do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu szkoły składa deklarację do dyrektora macierzystej szkoły. Do 30 września - deklaracja wstępna. Do 07 lutego - deklaracja ostateczna.(deklaracja 1a)
2. Absolwent, który ukończył LO w roku szkolnym 2014/2015 składa deklarację do dyrektora macierzystej szkoły. Do 30 września - deklaracja wstępna. Do 07 lutego - deklaracja ostateczna.(deklaracja 1a)
3. Absolwent ponadpodstawowej szkoły średniej, który nie posiada świadectwa dojrzałości składa deklarację do dyrektora OKE, w terminie do 31 grudnia (deklaracja 1b).
4. Absolwent ponadpodstawowej szkoły średniej, który posiada świadectwo dojrzałości(matura sprzed 2005 r.) składa deklarację do dyrektora OKE, w terminie do 31 grudnia (deklaracja 1c).
Po terminie złożenia deklaracji ostatecznej nie ma już możliwości dokonywania żadnych zmian.
Dokumenty uprawniające do dostosowania warunków i form egzaminu zdający przedkłada odpowiednio dyrektorowi szkoły macierzystej lub dyrektorowi OKE.
Ponadto uczeń może przystąpić do egzaminu maturalnego z nie więcej niż 5 przedmiotów dodatkowych, na poziomie rozszerzonym.
- z języka obcego nowożytnego – jeżeli jest to ten sam język, który zadeklarował jako przedmiot obowiązkowy – na poziomie rozszerzonym,
- z języka obcego nowożytnego – jeżeli jest to inny język niż zadeklarowany jako obowiązkowy – na poziomie podstawowym albo rozszerzonym,
- z języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego – języka kaszubskiego,
- z języka polskiego – na poziomie rozszerzonym,
- z matematyki – na poziomie rozszerzonym,
- z języka obcego nowożytnego – jeżeli jest to ten sam język, który zadeklarował jako przedmiot obowiązkowy – na poziomie rozszerzonym,
- z języka obcego nowożytnego – jeżeli jest to inny język niż zadeklarowany jako obowiązkowy – na poziomie podstawowym albo rozszerzonym,
- z biologii, chemii, filozofii, fizyki i astronomii, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, informatyki, języka łacińskiego i kultury antycznej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego – języka kaszubskiego, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o tańcu – na poziomie podstawowym albo rozszerzonym,
- z języka mniejszości narodowej – na poziomie rozszerzonym – jeśli jest absolwentem szkoły lub oddziału z językiem nauczania mniejszości narodowej, w których zajęcia są prowadzone w tym języku; pozostali absolwenci mogą wybrać ten język na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
OPŁATY ZA EGZAMIN MATURALNY:
Egzamin maturalny jest odpłatny dla absolwenta, który:
- po raz trzeci i kolejny przystępuje do egzaminu z danego przedmiotu w części ustnej albo pisemnej.
- przystępuje do egzaminu z przedmiotu dodatkowego, który w poprzednich latach zgłosił, ale do niego nie przystąpił.
Absolwent ponosi opłatę po 50 zł za każdy egzamin, w wysokości określonej w zał. 26a w terminie 01.01.2016 - 07.02.1016 na konto podane przez OKE.
Absolwent może być zwolniony z wniesienia opłaty, jeśli złoży do OKE stosowne dokumenty - zał 26b do 31.12 2015 r.
ABSOLWENCI, KTÓRZY NIE WNIEŚLI OPŁATA BYLI ZOBLIGOWANI I NIE ZOSTALI ZWOLNIENI)NIE ZOSTANĄ UMIESZCZENI NA LISTACH EGZAMINACYJNYCH!